• O škole

• História školy

• Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/

Prvá kronika z histórie našej školy pochádza z roku 1945. V tomto roku sa školský rok  pre vojnu začal až  16. januára 1946. Zapísaných bolo 36 detí z Kráľa a z okolitých obcí - Riečka, Abovce.

O rok neskôr, v šk. roku 1946/47  už školu navštevovalo 81 žiakov v dvoch triedach. V prvej triede boli žiaci 1., 2. a  3. ročníka, v druhej triede žiaci 4. - 8. ročníka.

Počet žiakov sa každým rokom zvyšoval. V šk. rokoch 1947/48 a 1948/49 boli povolené už 3 triedy a počet žiakov sa pohyboval okolo 140.

V šk. roku 1949/50 v budove školy  zriadili aj strednú školu, preto vyučovanie prebiehalo na 3 zmeny.

Za bývalej ČSR bola tunajšia škola menšinová - maďarská. Až v šk.roku 1950/51 bola zriadená samostatná maďarská škola. Keďže vyučovanie  slovenskej a maďarskej školy prebiehalo v jednej budove, bolo striedavé. Stredná škola sa odsťahovala do kaštieľa.

Zápisom detí do maďarskej školy počet žiakov výrazne klesol a v šk. roku 1952/53 sa 3-triedna škola zmenila na 1-triednu.

Šk. rok 1953/54 bol poznamenaný nízkym počtom žiakov, hlavne v jesenných mesiacoch. Rodičia  kvôli poľnohospodárskym prácam žiakov nepúšťali do školy. V piatich ročníkoch študovalo iba 27 detí.

Po generálnej oprave budovy, výmene okien a dverí v šk. roku  1956/57 stúpol aj počet žiakov. V šk. roku 1958/59 sa tu učilo 46 žiakov z piatich ročníkov v dvoch triedach.

Po obnove učebných pomôcok a získaní učebníc zadarmo v šk. roku 1961/62 koncom októbra ďalšieho šk. roku 1963/64 postihla obec i školu epidémia infekčnej žltačky.Vyučovanie pokračovalo až v decembri.

Počas ďalších šk. rokov vyučovanie prebiehalo bez problémov a významnejších zmien. Od šk. roka 1971/72 až do šk. roka 1974/75 vyučovanie prebiehalo iba v jednej triede kvôli nízkemu počtu žiakov.

V šk. roku 1977/78  piaty ročník odčlenili do ZDŠ Rimavskej Seče. Opäť vznikli dve triedy. Vyučovanie stále prebiehalo striedavo. Maďarská škola sa presťahovala do novej budovy, ale prisťahovala sa materská škôlka.

Pre nedostatok priestoru sa v šk. roku 1978/79 zriadila 1 trieda v kaštieli v Abovciach. Prvý a druhý ročník sa učil v Králi, tretiaci a štvrtáci v Abovciach.

Školskú družinu otvorili v šk. roku 1979/80. Na obedy začali žiaci chodiť do ZŠ maďarskej.

O rok neskôr v šk. roku 1980/81 sa v celej budove školy zaviedlo ústredné kúrenie.

V šk. roku 1981/82 školu zaplavilo. Budovou pretekala voda a v miestnostiach  bolo bahno. Skolaudovalo sa  ústredné kúrenie. Začala sa spolupráca s maďarskou školou. Nacvičovali sa spoločné kultúrne  programy. Do družiny nastúpila Viola Kankulyova/Tóthová/, ktorá v škole pracuje dodnes.

Počty žiakov a tried v škole počas ďaľších rokov menili. V šk. roku 1986/87 bola škola 1-triedna s počtom žiakov 30. O dva roky neskôr v šk. roku 1988/89 bola zasa 2-triedna škola.

Na škole sa v šk. roku 1989/90 začalo pracovať v dramatickom krúžku, ktorý viedli V. Tóthová a V. Palušová. Žiaci sa zúčastnili na obvodnom kole recitačných pretekov v Šafárikove.

Od roku 1945 sa na škole  vystriedalo 50 učiteľov. Niektorí tu boli kratšie, iní dlhšie.  Boli roky, keď  školu navštevovalo  veľa, inokedy zasa málo žiakov. Od počtu žiakov záviselo aj to, či škola bola 1-triedna alebo 2-triedna. Striedali sa roky úspešné ale aj menej úspešné. Preto sa chceme poďakovať všetkým učiteľom, ktorí tu učili , že sa snažili rozvíjať vedomostnú úroveň žiakov tejto školy. Boli to:

V. Vyzisková, M. Letkovská, H. Chládková, G. Seman, V, Ivarg, J. Ondruš, M. Cerková, K. Simanová, K. Kostelník, H. Sívošová, M. Benčurová, A. Neshodová, E. Prihradská, A. Gulašová, M. Hajduová, M. Gubzová, Š. Králik, M. Králiková, E. Čák, M. Nagyová, A. Kováčová, E. Slováková, D. Eckerová, J. Ziman, I. Čipka, A. Toroková, V. Igaz, E. Gyuránová, E. Miroškýn, S. Matejová, I. Šípošová, V. Kankulyová - Tóthová, V. Palušová, M. Vantuková, Ľ. Turisová, H. Verešová, B. Czakoová, B. Lósková, J. Jeszo, M. Tóthová, A. Balogová, K. Sutoová, Z. Vargová, R. Lovčičanová - Sládeková, V. Fehérová, E. Kováčová, Z. Bukovicsová, D. Henczová, Ľ. Kosztúrová - Póšová, J. Kočová